Panorama Parafii

„Ojczyzna – kiedy myślę – wówczas wyrażam siebie  i zakorzeniam […]
Z niej się wyłaniam …, gdy myślę Ojczyzna – by zamknąć ją w sobie jak skarb
Jan Paweł II  „Tryptyk Rzymski”

 

Nasza Mała Ojczyzna

Panorama Parafii p.w. Wszystkich świętych  w Górkach Wielkich

Nasz parafialny kościół, który od zawsze stanowił centrum życia  duchowego i był ostoją wiernego ludu, nierozerwalnie wpisał się w  przepiękną panoramę Górek Wielkich, wsi u podnóża Beskidów.

Usytuowanie miejscowości znajduje się na bardzo urozmaiconym terenie. Od  przełęczy Karkoszczonka toczy swe wody w pięknej beskidzkiej dolinie  rzeka Brennica. Właśnie w tej malowniczej dolinie i na przylegającej  równinie skupiła się część domostw. Pozostałe zabudowania zaś rozsiane  są na stromo wznoszących się i opadających stokach. Jednak najbardziej  malowniczą część wsi stanowi góra Bucze. Stąd rozciągają się  najpiękniejsze widoki na Śląsk Cieszyński.

Opisując uroki panoramy góreckiej nie sposób nie przytoczyć  tu  fragmentu utworu „Wielcy i mali” naszej rodzimej pisarki Zofii Kossak –  chrześcijanki kochającej ludzi i swoją ojczyznę, a której dewizą całego  życia były słowa Jezusa: „Mowa wasza niech będzie tak – tak, nie –  nie!”. Ukazała ją oczami Jana Sarkandra, który przywędrował tutaj ze  Skoczowa: „Wilgotna ścieżka wiła się ku górze ziół, rozgwaru  dzięciołów, kukułek i ptaszęcego drobiazgu [.] Wzgórze na, które  wchodził, zwane było Buczem. Jedni powiadali, że nazwane tak zostało od  wielkiej ilości buczyny, drudzy, że wiatr z niziny, odbity od gór  kotłował tutaj i buczał [.] Wspiął się na wysoką przełęcz i stanął  olśniony, ujrzawszy przestrzeń rozległą. Las na przeciwnym stoku leżał  powalony dawną jakąś burzą, otwierając oczom widok na najcudowniejszą w  świecie dolinę Brennicy [.] Na lewo wznosiły się góry: Rzybrzyczka  czarna od  jodeł, Cisowa złotozielona od buków, Łazek, łysy Czupel,  Błotna, Stołowa i dalsze aż po Klimczok i Magurę. Na prawo ciemniał  Lipowiecki Kopiec i wysoko zamglona Równica, Stary Groń [.] Hen w oddali  obłoków majaczy Barania – na prawo za Lipowieckim, Czantoria. Choćbyś  wieczyście patrzył w tę dolinę, nie uprzykrzysz się jej czarem, co  godzinę odmiennym i nowym [.] Wpatrując się w las, co jak mieniący  kobierzec układa się pod stopami, rozpruty kamieńcem rzeki, dojrzał  zagubione, drobne dachy domów i sygnaturkę kościoła.”

W tym miejscu warto dodać, że właśnie słowa tego opisu w znacznej mierze  przytoczył w przemówieniu powitalnym Ojca Św. Jana Pawła II  przybywającego w 1995 r. do Skoczowa na Kaplicówkę, nasze ks. bp  Ordynariusz Tadeusz Rakoczy.

Walory krajobrazowe i jeszcze w miarę nieskażone powietrze, wciąż  przyciągają turystów i wczasowiczów głównie z Górnego Śląska. Wielu z  nich osiedliło się tu na stałe

Jako ciekawostkę można tu podać, że od lat strych kościoła zamieszkuje  kolonia będących pod ochroną nietoperzy- nocka dużego i podkowca  małego.

Prezentując na stronie internetowej Górki Wielkie i  Małe, zapraszamy do naszej miejscowości, by nie tylko dobrze tu  wypocząć, ale też w zaciszu prastarej, pięknie odnawianej świątyni  zaczerpnąć sił duchowych.

Przyjeżdżający do nas szybko mogą doświadczyć gościnności mieszkańców i  zobaczyć wiele ciekawych miejsc.

Lubiących obcowanie z naturą zapraszamy na wiodącą przez Buczę „Ścieżkę  Dydaktyczną” ze stanowiskami przyrodniczymi i widokowymi.